ענף הספנות: יוזמה להקמת קרן מחקר בשווי 5 מיליארד דולר

על פי ההצעה, קרן המחקר תתמקד במחקר לטובת פיתוח טכנולוגיות שיסייעו לספנות לעמוד ביעדי האו״ם להפחתת פליטות. הכסף יגוייס באמצעות תרומה של 2 דולר עבור כל טון דלק שנצרך


09:55 ,22.12.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

איגודי הספנות הציעו להקים קרן מחקר בהיקף של 5 מיליארד דולר אשר תמומן על ידי  הענף הספנות, וזאת כדי לפתח טכנולוגיה שתעזור למגזר לעמוד ביעדי האו״ם להפחתת פליטות.

 

נציין כי צי הספנות העולמי, אשר אחראי על 2.2% מפליטת CO2 בעולם, נמצא כיום תחת לחץ להפחית פליטות וזיהום אחר. כ-90% מהסחר העולמי מתבצע בהובלה ימית.

 

איגודי הספנות הבינלאומיים קראו השבוע לקיים תרומת חובה של 2 דולר לטון דלק בשימוש האניות על מנת לגייס כסף לקרן מחקר שתסייע בפיתוח טכנולוגיה נקייה יותר לתעשייה.

 

ארגון הספנות הבינלאומי IMO שם לו למטרה לצמצם את פליטת גזי החממה של המגזר ב-50% לעומת רמות 2008 וזאת עד שנת 2050. מדובר ביעד שאפתני המחייב פיתוח מהיר של דלקים בעלי פליטה נמוכה או פליטה של אפס מזהמים וכן אניות חדשים המתוכננות לשימוש באנרגיה ירוקה.

 

לדברי סיימון בנט, סגן מזכ״ל לשכת הספנות הבינלאומית, תרומה של 2 דולר עבור כל טון דלק שנצרך על ידי חברות הספנות תגייס כחמישה מיליארד דולר במשך תקופה של 10 שנים, וזאת על פי הנתונים לפיהם צריכת הדלק של כלל האניות בעולם מגיע לכ-250 מיליון טונות בשנה.