ראשי הארגונים המשתמשים בנמל חיפה: לעכב הדיון בעתיד הנמל

לקראת הדיון הצפוי מחר במשרד הפנים בתמ"א 30 אומרים ראשי ארגוני המשתמשים כי החוקר שמינה משרד הפנים לבדוק השגות של הציבור על התוכנית לא פנה אליהם כלל


00:00 ,02.02.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

לקראת הדיון הצפוי מחר במשרד הפנים בתמ"א 30 אומרים ראשי ארגוני המשתמשים כי החוקר שמינה משרד הפנים לבדוק השגות של הציבור על התוכנית לא פנה אליהם כלל
 
ראשי הארגונים המשתמשים בנמל חיפה: גד שפר, יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, ראובן צוק, נשיא לשכת הספנות וגבי בן הרוש, יו"ר מועצת המסיעים והמובילים, פנו למנכ"ל משרד הפנים ותבעו ממנו לדחות את הדיון הצפוי מחר (יום שלישי) בתמ"א 30. מדובר בתוכנית העוסקת בהגדרת השימושים הלאומיים והמטרופוליטאניים במפרץ חיפה, בהם נמל חיפה.
 
לדברי ראשי הארגונים, מינהל התכנון במשרד הפנים מינה חוקר לשמיעת ההערות וההשגות לגבי התוכנית, אולם חוקר זה לא פנה לשמוע את עמדותיהם והערותיהם של שלושת הגופים המייצגים את המשתמשים בשירותי הנמל: איגוד המשתמשים בהובלה ימית, המייצג את היבואנים והיצואנים בישראל, לשכת הספנות הישראלית, המייצגת את חברות הספנות וסוכני האוניות ומועצת המובילים והמסיעים בישראל, המייצגת את חברות ההסעה והנהגים המובילים את המטענים אל הנמל וממנו.
 
"לא נשמע קולם של הגופים המרכזיים שתכנונו של הנמל ועתידו נוגע להם ישירות, אלה שיכולים לחוות דעה מתוך הכרות אישית עם צרכי הנמל ומגבלותיו לפני שמתקבלות החלטות גורליות שיש להן השפעה מרחיקת לכת על כלכלת ישראל. הדיון הצפוי יתקיים, אם כך, כאשר בידי מקבלי ההחלטות מידע חלקי בנושאים חיוניים לדיון זה", אומרים ראשי הארגונים במכתבם למנכ"ל משרד הפנים "מן הראוי שתישמר זכות החתומים מטה, כמייצגי הרוב המכריע של מקבלי השירות בנמלים, להשמיע את הערותיהם והשגותיהם על התוכנית".
 
ראשי הארגונים מביאים כדוגמה את הכוונה לשנות ייעוד של שטחי עורף לנמל חיפה לייעודים עירוניים. לדבריהם, נמל חיפה סובל ממצוקה קשה ביותר של מחסור בשטחי עורף, מחסור המאיים על תפקודו ועל תוכניות הפיתוח של הנמל.
 
לדבריהם, הם תומכים בהעברת שטחים לשימושים עירוניים, אך זאת רק לאחר שלנמל חיפה יינתנו שטחים חלופיים אשר יבטיחו כי לא ייפגע תפעולו השוטף, כיום ובעתיד.