רספ"ן: החל לפעול מרכז מיוחד לחיפוש והצלה של כלי שיט

המרכז ייתן מענה ראשוני וסיוע באירועים ימיים הכוללים פעולות חילוץ והצלה של אוניות וספינות שנקלעו למצוקה בים וכן למקרים הקשורים בהגנה על הסביבה הימית מפני זיהום הים


00:00 ,14.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

המרכז ייתן מענה ראשוני וסיוע באירועים ימיים הכוללים פעולות חילוץ והצלה של אוניות וספינות שנקלעו למצוקה בים וכן למקרים הקשורים בהגנה על הסביבה הימית מפני זיהום הים
 
מרכז מיוחד לחיפוש והצלה של כלי שיט בים החל לפעול היום ברשות הספנות והנמלים שבמשרד התחבורה. בכך הצטרפה ישראל למדינות הים המתקדמות בעולם, המפעילות מרכזי חיפוש והצלה לאיתור אוניות שנקלעו למצוקה בלב ים.
 
שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כ"ץ, ציין כי המרכז ייתן מענה ראשוני וסיוע באירועים ימיים הכוללים פעולות חילוץ והצלה של אוניות וספינות שנקלעו למצוקה בים וכן למקרים הקשורים בהגנה על הסביבה הימית מפני זיהום הים.
 
המרכז לתאום פעולות חירום בים ה- RCC (Rescue Coordianation Center) שיפעל 24 שעות ביממה יבצע האזנה קבועה לתדרי המצוקה הימיים שיתקבלו ישירות ממערכות לוויניות. במרכז יקלטו גם אזעקות מיוחדות בעת תקיפות של אוניות על ידי פיראטים או גורמים עוינים אחרים.
 
בחדר המצב של ה-RCC תופעלנה מערכות תקשורת אלחוטיות משוכללות וחדשניות שיאפשרו לצוות הפיקוח של רשות הספנות והנמלים לעקוב אחר כל כלי השיט בים, בדומה למגדל פיקוח בנמל התעופה העוקב אחר תנועת המטוסים.
 
המרכז יטפל באירועי חירום הנמצאים במרחב של עד 40 מייל מחופי הארץ, בים התיכון וכ-20 מייל מחוף אילת. מרכזי הצלה דומים פועלים כיום בין השאר באיטליה, ספרד, צרפת, תורכיה ויון.
 
בהקמת מרכז ההצלה הושקעו כארבעה מיליון שקלים והוא מאויש על ידי קציני ים מצי הסוחר הישראלי ובוגרי חיל הים, בעלי ידע טכנולוגי וטכניקות לניהול ותיאום אירועי חיפוש והצלה בים. מפעילי המרכז הוכשרו בביה"ס לחיפוש והצלה במלטה על ידי אנשי משמר החופים האמריקאי.
 
בראש המרכז יעמוד מ"מ מנהל רשות הספנות והנמלים, זאב לשם, והוא ישרת את כל הקהילה הימית בהם: אוניות סוחר, אוניות נוסעים, מכליות צובר, כלי שיט קטנים ויאכטות.