ארה״ב בוחנת היטלי מכס בגובה 2.4 מיליארד דולר על יבוא מצרפת

זאת בתגובה למס השירות הדיגיטלי (DST) שצרפת הכניסה לתוקף לאחרונה. לטענת ממשל טראמפ, מדובר במס מפלה כנגד חברות אמריקאיות בייחוד חברות טכנולוגיה ודיגיטל כגון אפל, גוגל ופייסבוק


13:05 ,04.12.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגות משרד הסחר האמריקני (USTR) מציעה להטיל היטלי מכס בגובה של 2.4 מיליארד דולר על סחורה מיובאת מצרפת, בגובה של 100%, וזאת בתגובה למס השירות הדיגיטלי (DST) שצרפת הכניסה לתוקף לאחרונה. לטענת ממשל טראמפ, מדובר במס מפלה כנגד חברות אמריקאיות – בייחוד חברות טכנולוגיה ודיגיטל כגון אפל וגוגל.

 

היטלי המכס הצפויים יכסו 63 קטגוריות שונות של מוצרים בהם גבינות, מייקאפ, תיקים ופורצלן. מס השירות הדיגיטלי DST הינו היטל של 3% על שירותים כגון ״פרסום ממוקד״ ו״שירותי ממשק דיגיטלי״ כאשר הרווחים נוצרים בצרפת.

 

על פי ה״וול סטריט ג׳ורנל״, הנשיא דונלד טראמפ אמר אתמול כי חברות הטכנולוגיה שצפויות להיפגע מהמס החדש ״הן חברות אמריקאיות. אני לא רוצה שצרפת תחייב מיסוי של חברות אמריקאיות״.

 

שר האוצר הצרפתי, ברונו לה מאייר, התייחס לדברים ואמר כי האיחוד האירופי ״מוכן לפעולת תגמול״ אם ארה״ב אכן תשית היטלי מכס על צרפת.

 

נציגות משרד הסחר האמריקני הגדיר את גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון כחברות שעלולות להיפגע מהמס החדש בצרפת, וזאת על פי הדיווח שפרסם המשרד ביום שני. משרד הסחר האמריקאי אמר בהודעה רשמית כי הוא בוחן השתת היטלי מכס גם באוסטריה, איטליה וטורקיה.

 

התעריפים המוצעים על צרפת פתוחים לדיון ציבורי פומבי עד 6 בינואר 2020, וביום שלאחר מכן מתוכנן דיון ציבורי בנושא. ההצעה החדשה היא הצעד בשורה של איומים על היטלים ויישומי היטלים בין ארה״ב לאיחוד האירופי.

 

באוקטובר האחרון הודיעה ארה״ב כי תטיל מכסים על טובין של האיחוד האירופי בשווי 7.5 מיליארד דולר כתוצאה מחקירת ארגון הסחר העולמי בנושא ריביות נמוכות שניתנו לחברת התעופה האירופאית איירבוס. המכסים נגעו למוצרים מתחום התעופה והחקלאות, אך ארה״ב גם השתעשעה עם הרעיון של היטלי מכס על רכבים המגיעים מהאיחוד האירופי.

 

במה שעשוי להיות מלחמת סחר בעלת פרופיל גבוה ביותר של רשימה הולכת וגדלה, הציע טראמפ אתמול (ג׳) כי ייתכן שמלחמת הסחר עם סין לא תסתיים אלא רק לאחר הבחירות לנשיאות ארה״ב. טראמפ אמר לעיתונאים בלונדון כי אין לו תאריך יעד לעסקה עם סין.