הוקמה מועצת עסקים סלובקיה – ישראל

המועצה תפעל לקידום שיתופי פעולה כלכליים בתחומים רחבים בין שתי המדינות. בקרוב יועבר תקציב של כ-1 מיליון יורו להקמת קרן לקידום השקעות במיזמים משותפים


12:19 ,23.05.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

איגוד לשכות המסחר בישראל חתם עם לשכת המסחר הלאומית של סלובקיה על הסכם להקמת "מועצת עסקים סלובקיה-ישראל", שתהווה בסיס לפיתוח שיתוף הפעולה העסקי בין המדינות וחילופי מידע לגבי הזדמנויות עסקיות וקיום מפגשים בין משלחות של קהילות העסקים בשתי המדינות. על ההסכם חתמו מצד לשכת המסחר סלובקיה, הנשיא פיטר מיהוק, והמזכיר הכללי מרטין ריביק, ומצד איגוד לשכות המסחר בישראל, נשיא האיגוד עו"ד אוריאל לין והמשנה למנהל הכללי עו"ד דן כרמלי.

 

ההסכם נחתם במהלך ביקור עסקי שקיימו לין, כרמלי והיו"ר החדש של לשכת המסחר הדו-לאומית ישראל-סלובקיה מר יוסי פיקל, בסוף השבוע האחרון בסלובקיה. במהלך הביקור הם קיימו סדרת פגישות עם גורמי סחר וממשל סלובקים, ביניהם סגן שר הכלכלה, שר האוצר וסגנית שר האוצר. ליווה את הפגישות שגריר ישראל בסלובקיה, מר צבי ופני וצוותו, מתוך כוונה ששגרירות ישראל בסלובקיה תתרום ותשתף פעולה בהשגת היעדים המשותפים של ההסכם.

 

אחד הרעיונות שהועלו במסגרת הדיונים היה שיתוף פעולה במחקר ופיתוח, כדוגמת "קרן בירד" האמריקאית-ישראלית. במהלכם הבטיח שר האוצר הסלובקי, פטר קז'ימיר, ללין כי במהלך השבועות הקרובים יועבר תקציב של כ- 1 מיליון אירו למטרת הקרן המשותפת, כגרעין התחלתי ליישום הפרויקט וקידום השקעות במיזמים משותפים סלובקיים-ישראליים.

 

המשלחת הישראלית זיהתה גם אפשרויות לשיתופי פעולה בתחום החקלאות, תעשיית הרכב וחלפים ואביזרים לרכב, מוצרי מזון, ציוד רפואי, מחשבים, אלקטרוניקה, סייבר, וכן פיתוח הזדמנויות עסקיות לחברות תעשייה ישראליות להקמת שלוחות ומפעלים בסלובקיה.  כמו-כן, במסגרת הפגישה עם סגן שר הכלכלה הסלובקי, רסטיסלב חובנק, הוחלט לפעול במשותף לעידוד השקעות משותפות ושיתופי פעולה עסקיים במגזר העסקים הקטנים והבינוניים.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, ציין כי: "המגזר העסקי בישראל חייב לשים את סלובקיה על המפה. שיתוף פעולה עם מדינה זו במרכז אירופה, שלה יש כוח אדם מיומן וסביבת עסקים חיובית מאוד, יכול להניב יתרונות רבים, גם בתחום ההשקעות ושיתופי הפעולה לחברות ישראליות וגם לחברות סלובקיות, וכן לשמש מנוף נוסף להגברת החדירה של ייצוא הישראלי לאירופה".

 

כיום רמת הסחר ההדדי בין שתי המדינות נמוכה, כאשר יש יתרון ברור לסלובקיה. ישראל מייבאת מסלובקיה בסדר גודל של כ- 270 מיליון דולר, בעיקר בתחומי כלי רכב וחלקיהם, מכונות וציוד חשמלי וציוד מחשבים, ומייצאת בסדר גודל של כ- 30 מיליון דולר בלבד בעיקר מכשירים וכלים אופטיים, ציוד מכני וחשמלי. סלובקיה היא כיום אחת מתשתיות הייצור של כלי רכב של חברות ענק (קיה מוטורס, פולקסווגאן, סקודה, ובקרוב לנדר רובר ויגואר), ובסך הכול היא מייצרת למעלה ממיליון כלי רכב חדשים בשנה. סביב תעשיית הרכב בסלובקיה פועלות מאות חברות העוסקות בטכנולוגיות רכב, ייצור ואספקה של חלקי חילוף לרכב ושירותים נוספים הקשורים לרכב.