ענקית הביטוח Coface העניקה דירוג כללי A3 לאקלים העסקי של ישראל

החברה נכנסת לפעילות ישירה בארץ. התחזית: 2015 תסתיים עם אינפלציה שלילית והתל"ג יעמוד על 3.2%


14:09 ,12.05.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות כניסתה לפעילות ישירה החלה ענקית ביטוח האשראי הבינלאומית Coface לדרג את האקלים העסקי של ישראל.

 

בדירוג כללי העניקה Coface לישראל את הציון A3, המוגדר כ"רמת סיכון סבירה". יצוין שסקלת הדירוגים של החברה היא בעלת שבע אפשרויות ונעה בין A1  ל-D, כש-A1 הוא הציון הגבוה ביותר ומצביע על סיכון נמוך ביותר. בנוסף דירגה החברה את האקלים העסקי בישראל בציון A2. הדירוג העסקי בוחן את סביבת הפעילות העסקית במדינה על פי פרמטרים של בירוקרטיה, רגולציה וכו'.

 

הדירוג הכללי של ישראל (A3) בדומה למדינות כגון סין, איחוד האמירויות הערביות, צרפת, בלגיה, הולנד, אירלנד ועוד. בציון הגבוה מישראל מדורגות ארצות הברית, אוסטרליה, קנדה, בריטניה ועוד. ישראל מדורגת מעל יוון, ספרד, ארגנטינה ועוד. ב- Coface מעריכים כי שנת 2015 תסתיים בישראל עם אינפלציה שלילית, שתעמוד על 0.1%-, וכי נתון הצמיחה (תמ"ג) לסוף שנת 2015 יעמוד על 3.2%.

 

מנכ"ל Coface  ישראל כרמינה מנדולה: "ישראל נהנית ממספר נקודות חוזק מרכזיות, ביניהן התעשייה נשלטת על ידי מוצרי הייטק, כוח עבודה מיומן מאוד, תמיכה פוליטית וכלכלית מארצות הברית ומהתפוצות, הפקת גז טבעי מאז אמצע 2013 מעתודות גדולות וחוסנה של המערכת הבנקאית. לצד זאת, נקודות החולשה שנרשמו לישראל הן פיצול פוליטי והמשך בקיפאון במשא ומתן הישראלי-פלשתינאי.

 

בהתייחס למצב הפוליטי בישראל ב- Coface טוענים: "הקואליציה החדשה תמשיך לסבול מהפיצול הפוליטי של המדינה, במיוחד לאור נושאים שנויים במחלוקת והידרדרות תדמיתה של המדינה בחו"ל. ישנם גם איומים אזוריים, כמו מתח המורגש במזרח ירושלים והסכסוך עם החמאס, הממשיכים לערער את המצב הביטחוני בישראל".

 

בעקבות מבצע 'צוק איתן' שהתקיים בקיץ האחרון, נטען כי "ניכרה האטה קלה במשק הישראלי, אך למרות זאת הוא נהנה מעלייה חזקה בצריכה הפרטית (3.9%) בשנת 2014, במיוחד בתקופת הרבעון האחרון".

 

הצמיחה בישראל אמורה לעמוד על כ-3%, בעיקר כתוצאה משקעות ומהייצוא בשנת 2015. הכלכלה הישראלית תיהנה מהצמיחה הדינמית בארצות הברית, ירידה במחיר הנפט והמדיניות מוניטרית מרחיבה שנוקט הבנק המרכזי. בנוסף, צפוי ענף התיירות להתאושש עם התייצבות במצב הביטחוני.

 

בנוגע לאינפלציה, "השילוב של מחירי סחורות נמוכים ומחירים נמוכים יותר של חשמל ומים יאטו את האינפלציה, שצפויה להיות קרובה ל-0 בשנת 2015. לכן הבנק המרכזי דואג לשמירה על שיעור ריבית נמוכה, בכדי לעורר מחירים ולהימנע מתקופה ממושכת של דפלציה. בנוסף, התמיכה במדיניות הכלכלית של הבנק המרכזי תתרום להחליש את השקל מול הדולר. יבואנים ימשיכו ליהנות מהירידה במחיר הנפט (כ -20% מהייבוא), ובייצוא יהיה שיפור על ידי התחזקות הכלכלה האמריקנית (שוק היצוא המרכזי), לצד גידול בהפקת הגז".

 

קבוצת Coface  הינה מובילה עולמית בתחום ביטוח האשראי ומציעה לחברות ברחבי העולם פתרונות כדי להגן עליהן מפני סיכון פשיטת הרגל אפשרית של לקוחותיהן, הן בשוק המקומי בו הם פועלים והן בשווקי יצוא. הקבוצה, המעסיקה כ-4,440 עובדים, סיימה את שנת 2014 עם מחזור עסקי של 1.441 מיליארד אירו.  Coface פועלתב-98 מדינות בצורה ישירה ובלתי ישירה, כשהיא מבטחת עסקאות של כ-40 אלף חברות בלמעלה מ-200 מדינות בעולם.

 

בכל רבעון מפרסמת Coface  הערכות סיכון ל-160 מדינות, המבוססות על הידע הייחודי שיש לחברה על מוסר התשלומים במדינות. אותו ידע מגיע מ-350 המומחים הממוקמים קרוב ללקוחות החברה.