צרפת קונה יין ישראלי ב-3 מיליון דולר, בניגריה ובהונג קונג אפשר למצוא מצות

מנתוני משרד הכלכלה עולה כי היקף יצוא המצות מישראל עמד בשנת 2015 על כ-12 מיליון דולר ויצוא היין הישראלי עמד על כ-36.5 מיליון דולר.


12:27 ,12.04.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

לכבוד חג הפסח בחנו במשרד הכלכלה והתעשייה את היקף יצוא המצות והיין מישראל. מהנתונים עולה כי בתחום המצות, ארצות הברית מובילה, עם יבוא בהיקף של כ-7 מיליון דולר ומדינות אירופה מייבאות מצות בשווי של כ-5 מיליון דולר. עיקר היצוא לאירופה הינו לאנגליה, 1.7 מיליון דולר, אחריה, איטליה, עם כמיליון דולר, צרפת, עם 700 אלף דולר, ובלגיה עם ייבוא מצות ב-600 אלף דולר.

 

עוד עולה מהנתונים כי ארגנטינה יבאה מצות ישראליות ב-130 אלף דולר, הולנד ב-103 אלף דולר, ברזיל ב-88 אלף דולר, רומניה- 25 אלף דולר, אזרבייג'ן בכ-19,000 דולר ואפילו ניגריה ייבאה מצות ישראליות ב-4,500 דולר וקונגו ב-1,600 דולר. המצות העיקריות המיוצאות הן מצות שמורות, קלות, מצות מקמח מלא, מצות אורגניות, מצות שיפון וכמובן- מצות מצופות שוקולד.

 

גם היין הישראלי מוצא לו לקוחות רבים בעולם. בשנת 2015 יצאה ישראל יין בהיקף של כ-36.5 מילון דולר. כשני שליש מהייצוא יועד לארצות הברית ולקנדה, רבע ממנו הגיע למדינות אירופה שונות ובראשן צרפת, המייבאת יין בהיקף של 3 מיליון דולר, בריטניה בהיקף של 1.7 מיליון דולר וכן גרמניה, בלגיה, איטליה ועוד.

 

בשלוש השנים האחרונות תמך מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה ביקבים ישראליים באמצעות מענקים בשווי של כ-4 מיליון שקלים. תמיכה זו נועדה על מנת להרחיב את העבודה מול השווקים בחו"ל ולהגדיל את מספר המועסקים בחברות. מנתוני מינהל תעשיות במשרד הכלכלה נמסר כי כיום פועלים בישראל כ-160 יקבים, אשר פועלים בהיערכות מוגברת לקראת חג הפסח באמצעות גיוס עובדים נוספים ותגבור שעות העבודה.

 

מנהל מינהל סחר חוץ אוהד כהן: "לא מפתיע לגלות עלייה ברכישות לקראת החג של יין ומצות כשרים לפסח בקרב הקהילות היהודיות בחו"ל. במקביל, אנו מזהים עניין גם בקרב קהלים לא יהודים בחו"ל, אשר קונים מזון כשר מתוך הכרה כי סימן ההכשר הוא גם אינדיקציה לאיכות גבוהה יותר של המזון".