גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 21.02.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.617 0
אירו 4.1057 +0.073
ליש"ט 4.7249 +0.204
100 יין 3.2675 +0.092
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

חידוש הסנקציות יחזיר את איראן שנים לאחור

החל מחודש נובמבר הקרוב ייכנסו לתוקף סנקציות חריפות על איראן ועסקי המסחר שנרקמו מחדש בינה לבין המערב ייפסקו באחת. רק הסינים, הטורקים והרוסים יכולים לפתח אלטרנטיבות במידה שהסנקציות יהיו בתוקף גם במהלך השנים הקרובות
05.07.18 / 14:20
מכולות של חברה איראנית בנמל אשדוד. היו זמנים צילום: צה״ל
05.07.18
מכולות של חברה איראנית בנמל אשדוד. היו זמנים צילום: צה״ל

הודעת הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ בחודש שעבר על נסיגת ארצו מהסכם הגרעין שנחתם עם איראן בשנת 2015 אמורה להחזיר את הסנקציות החריפות על טהרן בתוך חצי שנה. הטלת הסנקציות מחדש תבוצע בשני שלבים, בתחילת אוגוסט ובתחילת נובמבר ונועדה לאפשר לחברות הזרות הפעילות באיראן לסגור שם את עסקיהן בטרם יוטלו עליהן סנקציות בשוק האמריקאי. 

 

הסנקציות צפויות להגביל משמעותית את יכולת סחר החוץ של איראן. בין השאר בתחילת נובמבר תכפה ארה״ב מחדש סנקציות על נמלי הים של איראן וכן על חברות הספנות שלה. הדבר צפוי להשפיע משמעותית על פרמיות ביטוח האניות, קווי אשראי להובלת מטען וכן אספקת דלק לצי אניות הסוחר של איראן. כל אלה אמורים להפחית את תנועת המטען בדרך הים לאיראן. 

 

אבל דומה כי חברות הספנות העולמיות הבינו את המסר של ממשל טראמפ ואינן מתכוונות להמתין עד חודש נובמבר. לקראת סוף החודש שעבר הודיעו שתיים מחברות הספנות הגדולות בעולם מארסק ליין והחברה השוויצרית MSCעל הפסקת פעילותן באיראן. בתעשיית הספנות העולמית מעריכים כי כל החברות העולמיות המובילות ינקטו באותה המדיניות של שתי החברות הנ״ל מחשש לעימות עם הממשל האמריקאי. רק לפני כשנתיים עם חתימת הסכם הגרעין עם טהראן והסרת הסנקציות חברות הספנות העולמיות סברו שהשוק האיראני על 80 מיליון התושבים בו מציע הזדמנויות שוק לא מבוטלות, אבל עתה, נוכח החשש מאובדן הפעילות מול השוק הגדול בעולם, הבחירה עבורן קלה.  

 

לפי החלטת ממשל טראמפ ב-4 בנובמבר ייכנס לתוקפו האיסור לרכישת נפט ומוצרים פטרוכימיים מתוצרת איראן. עיקר הפגיעה כתוצאה מחידוש הסנקציות תהיה נחלתן של חברות מכליות הנפט שייאלצו להפסיק פעילותן בנמלי הים האיראניים. איראן היא יצרנית הנפט החמישית בגודלה בעולם עם ייצוא יומי מוערך של כ-2.7 מיליון חביות ביום, מרביתם לשווקים בדרום מזרח אסיה ומקצתם לאירופה. לפיכך, בעלי המכליות חוששים כי הובלת נפט איראני למדינות כמו סין, יפן, הודו ודרום קוריאה תגרור את הכנסתן לרשימה השחורה של ארה״ב ובכך תימנע מהן האפשרות להוביל נפט מארה״ב למזרח הרחוק. לפי הדיווחים מאירופה, שם כבר החלו לחפש תחליפים לנפט האיראני כשהאופציות המובילות לכך הם נפט מרוסיה ומעיראק. בתעשיית הנפט העולמית מעריכים כי בטווח הקצר ייפגע ייצוא הנפט האיראני בלפחות 500 אלף חביות ביום, בשל חידוש הסנקציות.

 

לקריאת הכתבה המלאה בגיליון יוני של מגזין PORT2PORT לחצו כאן

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 928
פייסבוק

×