לקראת המהפיכה בעולם היצוא

בעוד שלושה חודשים אמורה לעלות לאוויר מערכת מסלול של משרדי הממשלה, במסגרתה יוגשו בקשות לרישיונות יצוא באופן מקוון. אתמול קיימה המכללה העסקית של לשכת המסחר תל אביב כנס עבור יצואנים וסוכני מכס


11:31 ,18.06.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

לקראת המעבר של משרדי הממשלה לעבודה במסגרת מערכת מסלול, שתאפשר להגיש באופן מקוון טפסי בקשות לרישיונות ולאישורים בייצוא, קיימה אתמול (ד') המכללה העסקית של לשכת המסחר תל אביב והמרכז, בשיתוף עם ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, כנס בנושא חידושים ועדכונים בתהליך הייצוא הדו-שימושי. בכנס השתתפו גורמים בכירים מהנהלת המכס ומשרד הכלכלה ומאות יצואנים וסוכני מכס.

 

הכוונה בייצוא דו שימושי - יצוא המתבצע אך ורק באמצעות רישיונות יצוא, לטובין, טכנולוגיות ושירותים, המיועדים לשימוש אזרחי, ושניתן לעשות בהם גם שימוש  לפיתוח ויצור אמצעי לחימה קונבנציונאלי.

 

מערכת מסלול, שהחלה בשלב הראשון בייבוא, הינה מיזם משותף של המכס, ממשל זמין, משרד הכלכלה והרשויות המוסמכות השונות. היא מהווה חלק מהגשמת חזון משותף לשיפור השירות הממשלתי הניתן לכלל הציבור בתחום סחר החוץ. מערכת מסלול בייצוא תייעל תהליכי עבודה הן למכס והן למשתמשים ותאפשר חיסכון משמעותי בעלויות וקיצור לוחות הזמנים לקבלת אישורים ורישיונות. מול זה, המערכת תאפשר למכס להגביר את הפיקוח והאכיפה בכל הקשור לחוקיות הייצוא.

 

המערכת החדשה צפויה לפעול בעוד שלושה חודשים. היא תחייב כל יצואן להזין סיווג בן תשע ספרות בעת הזנת הבקשה לקבלת רישיון יצוא דו-שימושי, או כל אישור אחר אשר יידרש במסגרת חוקיות הייצוא. המכס יחייב כל יצואן לחתום על תצהיר יצואן מסודר, כפי שמתבצע בייבוא.

 

האכיפה תתבצע על ידי המכס באמצעות מערכת מסלול כבר עם הגשת תעודת האחסנה, טרם אחסון הטובין בנמל, בשונה מהמצב היום.

 

לדברי לבנת קיזנר, מנהלת המכללה העסקית בלשכת המסחר תל אביב והמרכז, "הכנס נועד להציג בפני המשתתפים, סוכני המכס והיצואנים, את המעבר למערכת מסלול בייצוא דו-שימושי ולהדגיש בפניהם כי עליהם להתמקצע בכל הקשור לתהליך הייצוא מול הרגולטור. מדובר במהפכה של ממש שתאפשר ליצואנים לחסוך זמן ועלויות".

 

ברי פינטוב, מנכ"ל ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים הוסיף כי על סוכני המכס ללמוד ולהכיר את דרישות מערכת מסלול בייצוא דו-שימושי על בוריה, בטרם העלייה לאוויר . ברגע שהמערכת תפעל, לא ניתן יהיה להזין נתונים חלקיים ללא סיווג, או אישורים נחוצים בייצוא דו-שימושי. התהליך יהיה ממוחשב באופן מלא ומקושר מול כל הגורמים הרלוונטיים, מצב שיאפשר ליירט כל מוצר שלא יעמוד בחוקיות הנדרשת.

 

בין מרצי הכנס היו מהנדס דוד חורי, מנהל תחום בכיר יצוא וכללי מקור ברשות המסים בישראל; דורון אברהמי, מנהל מינהל סביבה ופיתוח בר קיימא במשרד הכלכלה; אורנה שקולניק, אגף מערכות מידע במשרד הכלכלה; וירון כהן, מפקח ארצי, יצוא ביטחוני ודו-שימושי ברשות המסים.