משרד הבריאות דוחה הטענות על שירות לקוי בתחנת ההסגר בחיפה

במשרד הבריאות דוחים בתוקף את טענת סוכני המכס וטוענים: "כל צוות שירות המזון המחוזי פועל בשיתוף פעולה מלא ובהתאם להנחיות שירות המזון הארצי. בשנה האחרונה חלה עליה במספר משלוחי יבוא מזון המועברים דרך תחנת הסגר חיפה"


00:00 ,30.11.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

משרד הבריאות דוחה בתוקף את טענות סוכני המכס והמשלחים הבינ"ל על שירות לקוי בתחנת ההסגר בחיפה, כפי שבאו לידי ביטוי בפניה של הנהלת הארגון לסגן שר הבריאות בתחילת השבוע. כך עולה מתגובת משרד הבריאות לפניית מערכת PORT2PORT מהבוקר.

נזכיר כי מנכ"ל ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינ"ל, שיגר בתחילת השבוע מכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בו נטען בין השאר שמערכת יחסים עכורה, צמצום שעות הקבלה, ותקשורת לקויה עם סוכני המכס הם חלק מהגורמים לשירות לקוי בתחנת ההסגר בחיפה, מה שגורר, לטענת סוכני המכס, לעלויות נוספות בגין אחסנות מיותרות, קנסות בגין השהיית מכולות וכד'. בארגון התאגידים אף טענו ש"כיום נמנעים יבואנים מלייבא דרך חיפה" (ראה ידיעה נפרדת מאתמול – לקישור לחצ/י כאן).

כאמור, במשרד הבריאות דוחים את מרבית הטענות. "כל צוות שירות המזון המחוזי פועל בשיתוף פעולה מלא ובהתאם להנחיות שירות המזון הארצי. אין מקום לטענה כאילו יחסי העבודה בתחנת ההסגר פוגמים באיכות השירות", מסרה דוברת משרד הבריאות בתגובה לפניית מערכת PORT2PORT.

יתרה מכך, במשרד הבריאות ציינו שבשנה האחרונה חלה עליה במספר משלוחי יבוא מזון המועברים דרך תחנת הסגר חיפה וכי רוב המשלוחים של תרכובות מזון לתינוקות ותוצרת טרייה מגיעים לתחנת ההסגר בחיפה. עוד צויין כי רק לאחרונה הוכנסה מערכת ממוחשבת לצורך ייעול תהליכי עבודה ומתן שירות יעיל ומקצועי לציבור היבואנים.

באשר לשעות הפעילות תחנת ההסגר בקבלת פניות, במשרד הבריאות אכן אישרו כי עקב העומס שנוצר ועל מנת לתת מענה הולם ככל שניתן בכדי למנוע עיכוב בבדיקת תיקים, הוחלט לפני כשבוע לצמצם שעות קבלת קהל לשעתיים ביום (בין השעות 13:30-15:30). אך זאת, ציינה הדוברת, בשל העובדה שבשעות הבוקר, מספר הפונים היה קטן מאוד וכי גם בתחנת ההסגר בנמל אשדוד מקובל, זה מכבר, שיש שעתיים ביום לשעות קבלה.

במשרד הבריאות דחו מכל וכל את הטענה של סוכני המכס לפיה "מעת לעת מתקבלת החלטה לסגור את התחנה ליום, או מעבר לכך".

במשרד הבריאות אישרו את טענת סוכני המכס לפיה תדירות הדיגום לבדיקות שטח בנמל ובמסופים עומדת על 3 פעמים בשבוע , מזה כחצי שנה. "תדירות הדיגום בנמל נבחנת מעת לעת בהתאם למספר וסוגי המשלוחים ועומס בתחנת ההסגר", נמסר בתגובה.

באשר לתלונת סוכני המכס על ויכוחים אין קץ עם עובדי תחנת ההסגר לגבי קבילותם של המסמכים שסוכני המכס מגישים, טוענים במשרד הבריאות כי המפקחים, עובדי תחנת ההסגר, מחויבים לעבוד עפ"י הנהלים של משרד הבריאות בהם מוגדרים סוגי המסמכים שיש להגישם עם המשלוח ועל כך הם עומדים. "בתקופה אחרונה היו מספר מקרים של חשד לזיוף מסמכים שחלקם נמצאים גם היום בבירור", ציינה הדוברת.