10 אוטובוסים חשמליים ישתלבו במערך התחבורה הציבורית בירושלים

האוטובוסים החשמליים שהצטרפו לצי אגד בירושלים הם מדגם K9C-13a של חברת הענק הבינלאומית – BYD, שעבורם הוקם חניון ייעודי עם עמדות טעינה. נוסעי קו 15 יהיו הראשונים בעיר ליהנות מהאוטובוסים החשמליים


10:06 ,04.09.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

אתמול השיקו המשרד להגנת הסביבה, משרד התחבורה, עיריית ירושלים, אגד וצוות תכנית אב לתחבורה את האוטובוסים החשמליים הראשונים, שיפעלו בעיר ירושלים. החל מהיום, 4/9/2019 יפעלו עשרה אוטובוסים חשמליים בקו 15 המתחיל מתחנה מרכזית ירושלים ומסתיים בשכונת תלפיות. הפרויקט מתוקצב על ידי המשרד להגנת הסביבה בהיקף של 4 מיליון שקל, במסגרת החלטת ממשלה ייעודית שיזם המשרד

 

האוטובוסים החשמליים, שיתחילו לנסוע ברחבי העיר הם חלק ממהלך מקיף בקרב משרדי הגנת הסביבה והתחבורה, שמטרתו מעבר לאוטובוסים ירוקים יותר, המצמצמים את הזיהום והרעש הסביבתיים ומשפרים את השירות לנוסע. האוטובוסים החשמליים שהצטרפו לצי אגד בירושלים הם מדגם K9C-13a של חברת הענק הבינלאומית – BYD, שעבורם הוקם חניון ייעודי עם עמדות טעינה בחניון אגד 4/9 בסמוך למחלף רמות בעיר.

 

האוטובוסים ישרתו את נוסעי קו 15 בעיר והנהגים בהם יהיו רק אלה שהוכשרו במיוחד עבורם. האוטובוסים החשמליים נטענים במשך כחמש שעות ומסוגלים לבצע נסיעות במרחק של 200 קילומטרים בין טעינה אחת לשנייה. המהירות המקסימלית שלהם עומדת על 70 קמ״ש – מהירות זהה לאוטובוסים רגילים. היתרונות המהותיים של האוטובוסים החשמליים: הם אינם פולטים זיהום אוויר במישרין כלל, וגורמים לפחות ממחצית פליטות גזי החממה לעומת אוטובוסים המונעים בדיזל. 

 

השר להגנת הסביבה, ח״כ זאב אלקין: ״לתושבי ירושלים מגיע לנשום אוויר נקי. בפעם הראשונה בירושלים אנחנו גאים לצרף למערך ההיסעים של אגד, אוטובוסים חשמליים שגם יפחיתו בצורה משמעותית את רמת פליטות המזהמים וגם את הרעש שנגרם כתוצאה ממנועי הדיזל הישנים״.

 

נעה אבירם, מנהלת אגף בכיר תחבורה ציבורית, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית: ״שילוב אוטובוסים חשמליים אינו דבר של מה בכך, הנהגים עברו הכשרה מיוחדת והם יהיו היחידים שיוכלו לנהוג באוטובוסים החשמליים. האוטובוסים אינם פולטים פחמן דו חמצני, אינם צורכים דיזל ואינם מייצרים רעשי מנוע. השקת החניון והאוטובוסים הינה חלק מהליך להפיכת התחבור העירונית מונעת בחשמל״.

 

אסי שמלצר, יו״ר קבוצת שלמה, יבואנית BYD, אמר באירוע ההשקה: ״אנו מברכים על החלטת אגד לשלב את האוטובוסים החשמליים של BYD בירושלים, ולהוביל יחד איתנו את מהפכת התחבורה החשמלית בישראל. האוטובוסים של BYD נוסעים כיום במוקדים שונים בארץ וכניסתם לירושלים מהווה ציון דרך משמעותי במעבר לתחבורה ציבורית ירוקה וחדשנית״.

 

נציין כי אוטובוסים חשמליים נחשבים בשנים האחרונות לאלטרנטיבה מועדפת בתחום התחבורה הציבורית בעולם. האוטובוסים מספקים מענה למספר אתגרים משמעותיים בתחום: הם חוסכים בשימוש בדלק, הם אינם מזהמים והם שקטים. הפיתוחים הטכנולוגיים מאפשרים לאוטובוסים החשמליים לבצע נסיעות ארוכות יותר בין טעינה לטעינה וסביר להניח כי בשנים הקרובות נראה אותם גם בקווים הבין עירוניים. צי האוטובוסים החשמליים בעולם גדל ב-32% בשנת 2018 וכ-95% מהאוטובוסים החשמליים בעולם פועלים ומיוצרים בסין, שבה התחום זוכה למחקר ופיתוח משמעותיים.