ארבע חברות ספנות הטילו היטלי צפיפות על נמל אשדוד

בין חברות הספנות נמצאות סיגו, המבורג סוד, יאנג מינג וחברת ארקס. נשיא לשכת הספנות יורם זבה: ״במגעים עם הנהלת הנמל להוריד העלויות בנמל, בעלי האניות בתלונות חריפות אל נמל אשדוד״. הנהלת נמל אשדוד: פועלים על מנת להשיב את העבודה לסדרה ובתפוקה מלאה


12:26 ,25.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

הצפיפות בנמל אשדוד, השירות האיטי והתפוקות הנמוכות בנמל אשדוד מתורגמות לאחרונה להיטלי צפיפות. למערכת PORT2PORT נודע כי עד כה ארבע חברות ספנות שונות החליטו להטיל היטלי צפיפות בנמל אשדוד בהן חברת סיגו (50 דולר למכולה), חברת המבורג סוד (40 דולר למכולה), חברת יאנג מינג (75 דולר למכולה) וחברת ארקס (100 דולר למכולה). המצב עגום כ״כ עד שאניות אשר מגיעות לאשדוד אינן מספיקות לפרוק את כל המכולות שלהן בנמל ונאלצות להמשיך איתו לנמלים אחרים, ומכולות יצוא נותרות על הרציף ולא מוטענות על האנייה.

 

נציין כי בנמל אשדוד מתנהלים מספר סכסוכי עבודה בין העובדים להנהלה שטרם נפתרו בהם הסכם ההתייעלות שמהווה אבן נגף רצינית ביחסים בין שני הצדדים ובו תלויה הבטחת החסינות של העובדים בפני פיטורים לתקופה של 13-15 שנה. בנוסף, אחסון מכולות לגובה 5 נמצא בבסיסו של סכסוך נוסף וזאת לרגל בחירת ועד עובדים חדש שמסרב לקבל את ההסכם עליו חתם הוועד הקודם. כמו כן ישנו נושא גיוס העובדים החדשים לנמל אשדוד אליו העובדים וההסתדרות מתנגדים בתוקף. כמו כן בסוף ינואר הוכרזו סכסוכי עבודה בסקטור המינהל בנמל אשדוד. בין העילות לסכסוך: דרישה לנהל מו״מ על צמצום כוח האדם, על השלכות ביטול עבודה בשבת בצוות החירום, על שינוי מבנה ארגוני ביחידת הנדסת ייצור ולגבי תוספת גובה לעובדי יחידת ההנדסה. סכסוך עבודה נוסף הוכרז בסקטור העגינה בנמל אשדוד. העילה לסכסוך: דרישה להסדיר את נושא ליקויי הבטיחות בעבודה לרבות שימוש בסירות ישנות ולא בטיחותיות.

 

סוכנויות ים מאוגדות א.מ.א, אשר מייצגת בישראל את חברת המבורג סוד, הוציאה הבוקר מכתב ללקוחותיה בו היא ממליצה ללקוחותיה לבחון את האפשרות להוביל את מטעניהם דרך נמל חיפה במקום דרך נמל אשדוד, וזאת עד להתייצבות המצב בנמל אשדוד.

 

במכתב שהפיצה סוכנות א.מ.א ללקוחותיה נכתב כי ״עובדי נמל אשדוד נוקטים בעיצומים מזה מספר שבועות. יש לכך השפעה ברורה ומיידית על פעילות האניות בנמל. התפוקות איטיות, מנופים מקולקלים אינם מתוקנים – במילים פשוטות, זה לא עובד.

 

״חברת המבורג סוד לא נקטה בפעולות חפוזות והאניות המשיכו להגיע לאשדוד שבוע אחר שבוע. ברם, כל אנייה נותרה לעמוד בבטלה על עוגן במשך מספר ימים וגם כשכבר נכנסה לעבודה, הפעילות היתה איטית מאד. בלית ברירה נאלצו האניות לנטוש ולהמשיך בדרכן מבלי שהשלימו את פעולות הפריקה והטעינה. מכולות יצוא רבות נותרו ברציפים ומכולות יבוא נותרו על האנייה.

 

״מעבר לנזקים שנגרמים לציבור לקוחותינו סובלת חברת הספנות נזקים כספיים בסכומי עתק, לוח ההפלגות משתבש, האניות מחמיצות את חלונות הזמנים שנקבעו להם בנמלי אירופה וכך נוצר מעגל שתוצאותיו עלולות להחריף עוד יותר.

 

״לצערנו, המצב החמור אינו זוכה לתהודה ציבורית ואין שום תחזית לסיומם של העיצומים״.

 

סוכנות א.מ.א כותבת עוד כי ״מצאנו לעצמנו חובה להביא זאת לידיעתכם על מנת שתכלכלו צעדיכם לאור המצב״. כאמור, הסוכנות ממליצה ללקוחותיה לבחון את האפשרות להוביל את מטענם דרך נמל חיפה במקום דרך אשדוד״. 

 

לשכת הספנות: במגעים עם הנהלת הנמל להוריד העלויות בנמל

 

 

נשיא לשכת הספנות הישראלית, ד״ר יורם זבה, ציין בשיחה עם מערכת PORT2PORT כי לשכת הספנות פועלת מול הנהלת נמל אשדוד להוריד באופן משמעותי את העלויות בנמל אשדוד, ואנחנו נמצאים במגעים עם הנהלת הנמל. ד״ר זבה ציין הוא מתייחס במיוחד לעלויות שנגרמות כפועל יוצא של השירות הלקוי באשדוד, למשל, תשלום עבור שהיית אנייה ברציף ׳עונש׳ על כך שהנמל לא סיפק מספיק ׳ידיים׳ לפריקת האנייה.

 

 ד״ר זבה: רוב בעלי האניות נמצאים במצב של תלונות חריפות נגד נמל אשדוד שמתגלה כנמל הבעייתי ביותר בסבב הפקידה״.

 

 

חברת אולקרגו ללקוחותיה: עיכוב בשחרור מטענים בנמל אשדוד

 

 

גם חברת ״אולקרגו לוגיסטיק סרביסס״ הוציאה ביום חמישי האחרון מכתב ללקוחותיה בו היא מנסה להסביר להם את המצב בגללו נגרם עיכוב בשחרור המטענים מנמל אשדוד.

 

סמנכ״ל הסחר של החברה כותב ללקוחות החברה כי ״כפי שוודאי חשתם לאחרונה, פרק הזמן שבין מועד הגעת האנייה עד לזמינותו של המשלוח התארך באופן משמעותי.

 

״בחלק מהמקרים אניות ממתינות ימים ארוכים מחוץ לנמל, בחלק אחר אניות מדלגות על נמל אשדוד, פוקדות את נמל חיפה במקום, ומשם מכולות שמיועדות לאשדוד מועמסות ועוברות ברכבת. פתרון זה של העברה יבשתית ברכבת בין חיפה לאשדוד הינו פתרון חלקי שכן גם בשיטה זאת המכולות זמינות לשחרור ימים ארוכים לאחר תאריך ההגעה המקורי ארצה.

 

״כפי שנמסר לנו, הסיבה לעיכובים נעוצה בכך שתפוקות עובדי הנמל נמוכות מאוד בשבועיים שלושה האחרונים, כתוצאה מסכסוך בין עובדי הנמל להנהלה, כתוצאה מכך אניות נכנסות לעבודה רק לאחר המתנה ממושכת על עוגן מחוץ לנמל. במקרים בהן הן נכנסות לנמל, זמן העבודה של כל אנייה ארוך באופן משמעותי.

 

״במידה והמצב יימשך חלק מחברות הספנות הודיעו כי יטילו או שהינן מתכוונות להטיל - היטל צפיפות למטענים המועברים דרך נמל אשדוד, על מנת לכסות על ההוצאות הרבות הנובעות מעיכובים אלו״.

 

 

הנהלת נמל אשדוד: ועד העובדים פתח במהלך משמרת א׳ בעיצומי פתע

 

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה לדברים כי: ״ועד עובדי המנהל בנמל אשדוד פתח במהלך משמרת א׳ בעיצומי פתע, וכתוצאה מכך נגרמים שיבושים בשירות ללקוחות ובעבודה התפעולית של הנמל. בין היתר נגרמים עיכובים משמעותיים בשירות למשאיות ולאניות. הנהלת חברת נמל אשדוד פועלת על מנת להשיב את העבודה לסדרה ובתפוקה מלאה״.