השר כץ בסיור בנמל המפרץ: אפקח אישית שדמי השימוש יהיו אטרקטיביים

שר התחבורה ציין כי הדבר יאפשר לירדנים והתורכים לאסוף את הסחורות מאזור בית שאן למדינותיהם. הוסיף כי יחתום על צו שיורה לכל התובלה מנמל חיפה מזרחה לעבור רק דרך רכבת העמק


11:10 ,10.05.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

"אנו בונים בחיפה ובאשדוד שני נמלים חדשים לצד הנמלים הקיימים. הקמת נמל ליד נמל תביא לתחרות שתשביח את שני הנמלים, תגרום להורדת מחירים ותביא לשיפור השירות עבור המשתמשים בנמל ולהגדלת נפח הפעילות". כך אמר שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, במהלך סיור שערך אתמול באתר ההקמה של נמל המפרץ בחיפה.

 

השר כץ ציין כי נמל חיפה הקיים ישודרג בדיוק כמו שהבטיח, ויהיה באותה הרמה של הנמל החדש. לדבריו, הנמל יחובר לרכבת העמק ההיסטורית, שתתחיל לפעול באוקטובר השנה. "אחתום על צו שכל התובלה מנמל חיפה מזרחה תהיה רק דרך רכבת העמק. זאת אומרת שהנמל הקיים הולך להגדיל את נפח הפעילות שלו בצורה משמעותית" אמר כץ.

 

שר התחבורה הוסיף כי נמל חיפה יהיה השער למזרח וישמש גשר יבשתי בין הים התיכון למדינות המפרץ וירדן. "אפקח אישית על כך שמחירי השימוש בנמל יהיו אטרקטיביים, זאת כבר לא תיאוריה, זה הולך לקרות, אנחנו הולכים לייצר אפשרות לירדנים והתורכים לאסוף את הסחורות מאזור בית שאן למדינותיהם". אמר כץ והוסיף, כי לא יתאפשר יותר אחסון חומרים מסוכנים ומזהמים מעבר לתפעול לוגיסטי רגיל.

 

השר כץ סייר אתמול אחר הצהריים באתר ההקמה של נמל המפרץ בלוויית צמרת משרד התחבורה וראשי הערים בקריות. התלוו אליו בין השאר ראש עיריית חיפה, מנכ"ל משרד התחבורה, מנהל הרשות והנמלים, מנכ"ל חברת נמלי ישראל ומנכ"לי רשות שדות התעופה, רכבת ישראל וחברת נתיבי ישראל.

 

ראש עיריית חיפה, יונה יהב,  ציין כי הקמת נמל המפרץ תחזק את מעמדו של הנמל הצפוני ותמנף את הכלכלה בצפון הארץ, "חיזוקו של מטרופולין חיפה אודות לפעילויות ההיסטוריות שמוביל משרד התחבורה בראשותו של השר כץ, ופרויקטים בהם רכבת העמק ונמל המפרץ, יניבו פירות עוד שנים רבות, יבססו את כלכלת העיר וימצבו את חיפה כמטרופולין של הצפון" הוסיף יהב.

 

מנכ"ל חברת נמלי ישראל (חנ"י), שלמה בריימן, ציין כי חנ"י מקדמת במקביל ובאינטנסיביות שני נמלים חדשים: את נמל המפרץ בחיפה ואת נמל הדרום באשדוד.

 

נציין כי בינואר 2015 יצא לדרך הפרויקט להקמת נמל המפרץ בחיפה. במאי 2015 נחתמו החוזים להפעלת הנמלים החדשים- נמל הדרום באשדוד ונמל המפרץ.

 

מאז מתקדמות העבודות להקמת הנמלים החדשים - שני מיזמי תשתית מהגדולים במשק - שעל הקמתם אחראית חברת נמלי ישראל אשר ניהלה את התכנון והאישור הסטטוטורי והשלימה את מכרזי ההקמה וההפעלה. העבודות הימיות להקמת נמל המפרץ מתבצעות על ידי חברה משותפת של החברות הישראליות אשטרום ושפיר אשר זכתה במכרז ההקמה הבינלאומי.