נשיא לשכת הספנות לעופר מלכה: החרג נמל אילת מחוק אחסון הרכבים

ד״ר יורם זבה פנה למנכ״ל משרד התחבורה וציין כי למרות שעומסי הרכבים המאוחסנים הורגשו בנמלי אשדוד וחיפה, נמל אילת נפל קורבן לצמצום משך האחסון למרות שבנמל זה אין מצוקה בשטחים תפעוליים בשל אחסנת רכבים


11:44 ,13.09.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא לשכת הספנות, ד״ר יורם זבה, פנה לאחרונה למנכ״ל משרד התחבורה, עופר מלכה, בו הוא שטח בקשה חוזרת ודחופה להחריג את נמל אילת מהגבלת אחסון רכבים לשלושה חודשים. העתקים ממכתבו של נשיא לשכת הספנות נשלחו לח״כ מירי רגב, שרת התחבורה, עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מר אבי ארדיטי, ראש מינהל המכס, ר/ח יגאל מאור, מנהל רשות הספנות והנמלים, מר שלמה ברימן, מנכ״ל חנ״י, ומר יקי אנוך, נשיא איגוד יבואני הרכב

 

נשיא לשכת הספנות הישראלית שטח במכתבו את היסטוריית אחסון הרכבים בנמלי ישראל וציין כי ״בשנים 2016-17 נקטו נמלי הים התיכון במדיניות הרסנית לסחר הבינלאומי באמצעות אחסון רכבים מיובאים בכל שטחי התפעול של הנמל. המצב נהפך לבלתי נסבל וגרם נזקים אדירים לסחר שמתבסס על שטחי הנמלים למטרות תפעוליות, טרם טעינה או פריקה. הנמלים הפכו פשוטו כמשמעו למגרשי חנייה זולים במיוחד לזמן ארוך, שלפי הרשאות המכס אפשרו אחסון של עד שנה״.

 

״לשכת הספנות פנתה ב-31 לאוגוסט למר ארדיטי, ראש מינהל המכס, כדי שיצמצם את זמן האחסנה בנמלים. המכס, שהוא אחד הגופים היעילים והמקצועיים בתחום, בדק את הנושא והוציא בסוף 2016 בתמיכת רספ״ן הנחיה ברורה שהגבילה את האחסון לשלושה חודשים בלבד בתוקף מה-31.05.2017, שהוארך ל-31.12.2017״.

 

ד״ר זבה כותב כי ״היתה זו פעולה מבריקה שלמעשה הצילה את הסחר הימי מכאוס מוחלט״, אולם אליה וקוץ בה – גם נמל אילת נפל קורבן לצמצום משך האחסון וזאת משום שבזמן אמת לא עלה הרעיון להחריג אותה מתקנה זו, למרות שבנמל אילת אין מצוקה בשטחים תפעוליים בשל אחסנת רכבים.

 

ד״ר זבה מדגיש במכתבו למנכ״ל משרד התחבורה כי ״לשכת הספנות הלינה על המצב באשדוד וחיפה, שהיו, והן עדיין עמוסות לעייפה בכל סוגי המטענים. הן, ורק הן, היו הסיבה לתלונות. לא עלה על הדעת להתלונן על אילת. מסיבות חוקיות, הנחיית המכס לא הבחינה בין הנמלים ואילת נפלה שלא בטובתה קורבן לצמצום האחסון. החרגתה הפכה לבעיה חוקית פורמלית מצד אחד, וללא שום היגיון תפעולי או מסחרי מצד שני״.

 

נשיא לשכת הספנות מזכיר במכתבו כי ״נמל אילת אינו מתחרה בנמל אשדוד. אף מכונית לא תבוא לארץ מהמערב דרך תעלת סואץ היקרה לאילת. לעומת זאת, אשדוד מתחרה לאילת, ומנסה להסיט אניות ענק שמפליגות מהמזרח לאירופה דרך תעלת סואץ״.

 

בסיום מכתבו מבקש נשיא לשכת הספנות ממנכ״ל משרד התחבורה לפעול מיידית להחרגת נמל אילת מגזירת צמצום האחסון אשר אינה מוצדקת בנמל אילת.