ראובן צוק בדיון בוועדת הכלכלה: סקפטי לגבי הליכי ההפרטה המיועדים

ועדת הכלכלה קיימה היום דיון מיוחד עם ראשי הספנות בישראל לרגל ציון 75 שנים ללשכת הספנות בהשתתפות נציגי ספנות, מסחר ומשרדי ממשלה. את הדיון ניהל ח"כ משה כחלון, יו"ר השדולה למען הספנות בישראל


00:00 ,29.07.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה קיימה היום דיון מיוחד עם ראשי הספנות בישראל לרגל ציון 75 שנים ללשכת הספנות בהשתתפות נציגי ספנות, מסחר ומשרדי ממשלה. את הדיון ניהל ח"כ משה כחלון, יו"ר השדולה למען הספנות בישראל
 
ועדת הכלכלה זימנה ישיבה מיוחדת עם נציגי הספנות, התעשייה, המסחר, משרדי הממשלה ואחרים, שתעסוק בדרכים לשיפור הישגי הספנות הישראלית. הישיבה התקיימה היום בצהרים בכנסת ישראל בירושלים.
 
במהלך הישיבה המיוחדת נשא דברים נשיא לשכת הספנות, ראובן צוק, ואמר בין היתר כי על נמלי ישראל לעבור למודל עבודה של שבעה ימים בשבוע כפי שעובדים נמלים מודרניים כיום בכל העולם. צוק התייחס בנוסף להליכי פיתוח התשתיות בנמלי ישראל וטען כי יש להעניק לפיתוח דחיפה רצינית שכן לפי דעתו נמלי חיפה ואשדוד היו צריכים להיות כבר בימים אלה בשלבי בנייה של הרציפים החדשים המתוכננים להיבנות בהם. צוק התייחס לפעילות הנמלים במדינות השכנות וציין כי תחרות אמיתית עם נמלים אלה תביא לפעילות מוגברת של נמלי ישראל ואולי אף לפקידות של קווים מרכזיים בישראל, ובנוסף פקידה של שירותי פידרים נוספים.
 
צוק אף התייחס בדבריו להליך ההפרטה שאמור לצאת לפועל כבר בשנת 2010 לפיו בשנה זו יופרטו כ-15% מחברות הנמלים. לדברי צוק, מכיוון שטרם הוחל בהליך לקראת ההפרטה הוא מרשה לעצמו להיות "קצת סקפטי" בנושא זה.
 
יחד עם זאת ציין צוק לרגל האירוע כי "אנו שמחים שהכנסת מכירה בספנות ובתשתיות המתפתחות סביבה כקטר הגורם לצמיחת הכלכלה הישראלית לאורך זמן".
 
מלבד צוק שהשתתף בישיבה הוזמנו אליה חברי הנהלת לשכת הספנות, ראשי הערים מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, יונה יהב, ראש עיריית חיפה, וצבי צילקר ראש עיריית אשדוד. כמו כן הוזמנו לדיון יאיר חזן, יו"ר דירקטוריון נמל אילת, שוקי סגיס, מנכ"ל נמל אשדוד, חיים לנציצקי, מ"מ מנכ"ל נמל חיפה, שלמה ברימן, מנכ"ל חנ"י, אריה רונה, מנהל רספ"ן, צבי פלדה, יו"ר ועדת תובלה בהתאחדות התעשיינים, גד שפר, יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, גבי בן הרוש, יו"ר מועצת המובילים, אלי סיוון, מנכ"ל דגש סחר חוץ ושלומי פוגל ממספנות ישראל. עוד הוזמנו לישיבה מאיר יגיל, יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית של גרעינים, ויונה ליכטנשטיין, מזכ"ל איגוד המשתמשים בהובלה ימית של גרעינים. לישיבה הוזמן גם אבי אדרי, מחזיק תיק התחבורה בהסתדרות. 
 
את הישיבה ניהל ח"כ משה כחלון אשר ציין כי הרקע לקיום הדיון בוועדה הינו החובה לעודד השקעות מדינה משמעותיות בתשתיות מודרניות מתאימות כתנאי לגידול ודאי בהיקף התעבורה הימית, ובכך להמשיך את תהליך הצמיחה של המשק כולו.
 
מלשכת הספנות נמסר כי לאחרונה הוקמה שדולה למען הספנות בישראל אשר ח"כ משה כחלון מונה ליו"ר שלה. בישיבה המיוחדת שהתקיימה היום השתתפו גם חברי השדולה הנוספים בהם הח"כים שי חרמש, אורית נוקד, יצחק וקנין ורוברט אילטוב.