לקראת הברקזיט: שר הכלכלה נפגש עם עמיתו הבריטי

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן ושר הסחר הבינ״ל הבריטי, ד״ר ליאם פוקס, נפגשו הבוקר על רקע היפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי והסדרת יחסי הסחר עם ישראל. אלי כהן: נמשיך לדאוג לאינטרסים של החברות הישראליות ברחבי העולם


14:28 ,28.11.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, נפגש הבוקר עם ד״ר ליאם פוקס, שר הסחר הבריטי. הפגישה התקיימה כהמשך ישיר למאמצי ישראל ובריטניה להסדיר את יחסי הסחר הבילטרליים בין המדינות, לאור יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

 

במסגרת ההחלטה על הברקזיט, הוקם בבריטניה משרד לסחר עמו נמצא משרד הכלכלה הישראלי בקשר - ה-DIT (Department of International Trade), בראשו עומד מזכיר המדינה ד״ר ליאם פוקס.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ״שמחתי להיפגש עם ד״ר ליאם פוקס, מקבילי הבריטי וחבר קרוב של ישראל. הבהרתי לו בפגישה את החשיבות של בריטניה לכלכלה הישראלית וסיכמנו על שיתוף פעולה מלא על מנת שהסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם התנאים בהם הוא מתקיים היום, ושחברות הישראליות לא תיפגענה כתוצאה מיציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. אנו נמשיך לדאוג לאינטרסים של החברות הישראליות ברחבי העולם״.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי ״הסחר הישראלי עם בריטניה הוא מהחשובים לישראל. הסחר בין המדינות עמד בשנה שעברה על היקף הקרוב ל-10 מיליארד דולר. חשיבות היחסים מתבטאת גם בשיתופי פעולה ענפים במו״פ, וכמובן בקיומם של הסכם האסוציאציה עם האיחוד האירופי שהינו ההסכם לאזור סחר חופשי, במסגרתו היצוא התעשייתי בין המדינות פטור ממכס ועל היצוא החקלאי ישנן הקלות מכסיות משמעותיות. בנוסף קיים הסכם הכרה הדדית בבדיקות בתחום התרופות (ACAA). ״משרד הכלכלה והתעשייה נערך ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, תוך שמירה על האינטרסים הישראליים בסחר ובשיתופי הפעולה השונים עם בריטניה״.

 

ממשרד הכלכלה נמסר עוד כי בריטניה הינה שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל באירופה והשלישית בעולם. היקף הסחר בין המדינות עמד בשנת 2017 על כ-10 מיליארד דולר, כאשר למעלה ממחצית היקף זה הינו יצוא ישראלי לבריטניה. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2018, המשיכה בריטניה להיות יעד היצוא הישראלי הראשון באירופה, כאשר היצוא עמד על כ- 3.44 מיליארד דולר והיבוא על 5.18 מיליארד דולר.

 

כזכור, ביוני 2016, נערך משאל עם בבריטניה שקבע כי רוב תושבי הממלכה מעוניינים בהיפרדות מהאיחוד האירופי. במרץ 2017 הופעל סעיף 50 לאמנת ליסבון אשר התניע את תהליך היציאה בפועל של בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט). לפי הסעיף, היציאה צריכה להתרחש תוך שנתיים מיום הפעלתו. בחודשים שחלפו מאז פועלים הבריטים לגיבוש תנאי הפרישה לרבות הסכם מעבר עם האיחוד האירופי  שיאפשר לצדדים זמן הסתגלות וזאת על-ידי דחיית היציאה בפועל לסוף חודש דצמבר 2020. היציאה צפויה להתרחש בסוף חודש מרץ 2019.